Zastoupení českých výškařů v obou elitních kategoriích a unikátní souboj českých výškařek

12.01.2024

V obou elitních kategoriích se představí také nejlepší závodníci z České republiky. V kategorii mužů se se světovou elitou popasuje náš v současnosti nejlepší výškař Jan Štefela. Mistr Evropy do 22 let z Tallinnu 2021 a trojnásobný mistr republiky, se může pochlubit osobním maximem 224 cm, kterého dosáhl před dvěma lety právě v Hustopečích. Podle svého trenéra Jaroslava Báby je jeho letošním cílem v Hustopečích zaútočit na jeho vylepšení.

V soutěži žen nabídnou pořadatelé publiku v jihomoravských Hustopečích unikátní souboj tří našich nejlepších výškařek. Nejzkušenější z nich je bezesporu Michaela Hrubá. Bývalá juniorská mistryně světa i Evropy a finalistka světových i evropských šampionátů dospělých bude mít v Hustopečích téměř domácí prostředí, protože pochází z nedalekého Brna a tradičně ji do Hustopečí provází početná skupina jejich fanoušků. Její o tři roky mladší tréninková partnerka Denisa Pešová si v minulém roce vylepšila své osobní maxima jak v hale (185 cm), tak i venku (188 cm) a v tomto trendu chce pokračovat i letos. Loni si ještě na elitní závod žen v Hustopečích netroufla, i když dostala od pořadatelů nabídku. Letos už neváhala a chce se mezi světovými výškařkami prosadit. "Obě děvčata i Honza pilně trénují a na trénincích vypadají výborně," prozradil trenér výškařské trojky Jaroslav Bába. "Myslím si, že právě v Hustopečích, kde se tradičně skvěle skáče, budou chtít zaútočit buď na svá maxima nebo na co nejlepší výkon, který by jim zaručoval úspěšný vstup do olympijské sezóny." Také nejmladší z trojice českých výškařek brněnská Klára Krejčiříková se může v Hustopečích spolehnout na výraznou podporu publika. Klára zahájila sezónu v Brně výkonem 180 cm a ani pokusy na vyšších výškách nebyly beznadějné. Svěřenkyně Svatoslava Tona se chce právě v Hustopečích přiblížit svému maximu 189 cm z této haly v roce 2019.

Díky zařazení do kategorie stříbrných mítinků World Indoor Tour půjde v Hustopečích také o možnost získat více důležitých bodů do světového žebříčku. A nejen to. Závodníci mohou také plnit limity na vrcholné akce roku: halové MS v Glasgowě (234 cm muži a 198 cm ženy); venkovní ME v Římě (226 cm / 192 cm) a samozřejmě i pro olympijské hry v Paříži (233 cm / 197 cm).