Po roční pauze se do Hustopečí vrací Korejec Woo

08.01.2024

Po loňské nucené absenci se do Hustopečí vrací vítěz z roku 2022, světová čtyřka, halový mistr světa a stříbrný z venkovního šampionátu korejský reprezentant Sanghyeok Woo. Tento sympatický a věčně usměvavý závodník vyhrál předloni v Hustopečích výkonem 236 cm, který je jeho absolutním maximem a v předminulém roce to byl i absolutní nejlepší světový výkon roku. Letos jede do Hustopečí s cílem pokusit se ho vylepšit a tím položit základ k sezóně, která bude vrcholit v olympijské Paříži. Při svém prvním startu v Hustopečích si Woo získal oblibu hustopečských fanoušků, kteří se opět mohou těšit nejen na skvělou show, kterou předvádí ve skokanském sektoru, ale i na výborné výkony nad laťkou. Bývalý dorostenecký mistr světa a čtvrtý z poslední olympiády v Tokiu se může pochlubit i řadou cenných medailí mezi nimiž je např zlato z Asijského šampionátu nebo stříbro z Asijských her.

Loňský hustopečský vítěz Hamish Kerr z N. Zélandu letos do Evropy necestuje a bude se připravovat doma cíleně na OH, a tak k největším soupeřům pro S. Woo budou určitě patřit dva závodníci z první desítky světového žebříčku. Světová sedmička a nejlepší kubánský výškař Enrique Luis Zayas bude v Hustopečích startovat už počtvrté. V Hustopečích se mu vždy daří. V roce 2022 byl třetí, při obou dalších startech skončil vždy pátý. Juniorský mistr světa z roku 2016 s osobním rekordem 233 cm vyzrál ve zkušeného závodníka. V loňském roce zůstal na MS v Budapešti těsně pod medailovými stupínky na čtvrtém místě a následně pak vyhrál Panamerické hry. Novou tváří v Hustopečích bude světová osmička polský reprezentant Norbert Kobielski, který zaujal výškařský svět v závěru loňské sezóny, kdy skončil druhý ve finále Diamantové ligy v novém osobním maximu 233 cm.

Zkušenosti ze startů v Hustopečích má čtvrtý muž z MS 2017 v Londýně a sedmý z halového MS 2022 Mexičan Edgar Rivera. Letos bude startovat v Hustopečích již posedmé, přičemž v loňském roce zde skončil na 2.místě a zopakoval si umístění ze svého prvního startu v roce 2017, kdy zde poprvé pokořil hranici světové extra třídy 230 cm. Jeho osobní rekord je ještě o jeden centimetr lepší. Hustopeče patří mezi jeho nejoblíbenější závody, což dokazuje také tím, že zde každý rok absolvuje společný trénink s místními mladými atlety, pro které je velkým vzorem. "Prioritou pro letošní rok jsou samozřejmě Olympijské hry a halové Mistrovství světa. Tam směřuje celá moje letošní příprava," svěřil se nám tento mexický sympaťák."Chtěl bych v Hustopečích skočit co nejvíc, abych měl klid do další přípravy. Věřím, že se mi to povede, protože se mi tady vždycky dobře skákalo." Vedle svého zkušeného kolegy se představí i druhý mexický závodník Erick Portillo, který loni při své hustopečské premiéře skončil nečekaně na třetím místě. Ve světovém žebříčku uzavírá druhou desítku a jeho osobním maximem je 228 cm. Do Hustopečí přijíždí s cílem poprvé překonat v kariéře metu 230 cm. Stejný cíl má i loni v Hustopečích šestý mladý Belgičan Thomas Carmoy, juniorský mistr Evropy z roku 2019 a šestý z halového MS 2022. Loňský rok byl v jeho kariéře dosud nejúspěšnější, když na halovém ME v Istanbulu získal bronzovou medaili výkonem 229 cm, což je jeho dosavadní osobní maximum. Úctyhodným osobním maximem 236 cm se může pochlubit další účastník jihomoravského výškařského klání Majd Eddin Ghazal ze Sýrie. Bronzového medailistu z MS 2017 v Londýně a sedmého z OH 2016 znají dobře čeští atletičtí fanoušci z jeho častých startů u nás.