Hvězdy Hustopečského skákání Agrotec 2023

03.02.2023

Vyzpovídali jsme pět závodníků, kteří se představí divákům již v sobotu v Hustopečích. Dozvíte se, jak se těší na závody, jak probíhala jejich příprava, ale i třeba jaké mají rádi jídlo nebo oblíbené roční období. 

Hamisch Kerr


stát: Nový Zéland (NZL)

world ranking: 8.

osobní rekord: 231 cm

největší úspěch: bronz na halovém MS 2022

starty v Hustopečích: v Hustopečích bude startovat poprvé


Na Hustopečském skákání budete startovat poprvé. Jak jste se o něm dozvěděl? Sám jsem velký fanoušek atletiky, a proto jsem tento mítink sledoval několik let online. Když jsem se rozhodl, že budu letos absolvovat halovou sezónu, Hustopečské skákání bylo jedním z prvních mítinků, na které jsem se chtěl pokusit dostat.

Závodníci z Vašich končin nestartují často v hale. Jaké máte zkušenosti s halovými mítinky a jak se těšíte na atmosféru v Hustopečích? Mým jediným halovým závodem, který jsem do této chvíle absolvoval bylo World Indoors 2022. Líbilo se mi, že diváci jsou mnohem blíž k dění a zapojují se mnohem víc než na venkovních mítincích. Nemůžu se dočkat, až předvedu show a zapojím diváky.

Loni jste byl bronzový na HMS v Bělehradě. Považujete to za svůj dosavadní vrchol výškařské kariéry? Bronzová medaile na Mistrovství světa v hale je pro mě stejným vrcholem jako vítězství na hrách Commonwealthu. Prostě halové soutěže mají v mém srdci zvláštní místo.

Jaký výkon v Hustopečích byste považoval za úspěch? Po velké soutěžní pauze jsem zdravý a ve formě, ale stále si nejsem jistý, jaké výšky přijdou. Doufám, že skočím alespoň 2,30 a možná ještě výš.

Jaký je Váš cíl pro letošní sezónu? V této sezóně chci skočit 2,35 a umístit se v top 5 na mistrovství světa v Budapešti.


Eleanor Patterson


Stát: Austrálie (AUS) 

World ranking: 2.

Osobní rekord: 202 cm

Největší úspěch: 1.místo MS 2022, 1.místo HMS 2022, 5.místo OH 2021

Starty v Hustopečích: v Hustopečích startuje poprvé


V Hustopečích budete skákat poprvé, jak se na toto setkání těšíte? Už jste o něm slyšeli, nebo jedete do úplného neznáma? Na závod v Hustopečích se moc těším, vždycky jsem z druhého konce světa sledovala, jak vypadá neuvěřitelná soutěž a atmosféra. Takže jsem nadšená, že jsem letos součástí dění!

Povrch v Hustopečích je velmi pružný, podobně jako v Banské Bystrici, kde jste loni vyhrála. Myslíte, že vám bude vyhovovat? Povrch v Banské byl skvělý, takže když jsem se dozvěděla, že Hustopeče jsou na tom podobně, o to víc jsem se těšila, až zde budu moci skákat. Mám ráda pružné povrchy, a tak by to měla být zábava.

Rekord meetingu je 200 cm. Máte ambice ho překonat? Ráda bych překonala rekord mítinku a chtěla být předvést co nejlepší výkon. Je to moje první soutěž roku 2023, moje letošní první halové závody, a tak mám v úmyslu si to pořádně užít. Užít si atmosféru a zjistit, co dokážu předvést.

Vaší velkou soupeřkou je Yaroslava Mahuchikh z Ukrajiny. Pravděpodobně s ní budete soupeřit o pozici světové jedničky. Jak se na tento takzvaný duel těšíte? Mám velký respekt k neuvěřitelné sportovkyni a člověku, jakým Yaroslava je. Při každé příležitosti, kdy mám možnost postavit se vedle ní a všech svých soupeřek, tak tuto šanci přijímám a vážím si jí. Je úžasné, když vás někdo tlačí dopředu. Ve světové výšce žen je tolik skvělých výškařek, které mě nutí podávat ty nejlepší výkony. Vždycky jsem ale připravená na jejich výzvy.

Vaším hlavním cílem pro letošní rok je určitě zlatá medaile z MS v Budapešti. Je to pravda? Jak jste se na letošní sezonu připravovala? Určitě je mým cílem obhájit titul mistryně světa. Těším se na rok, který mě čeká. Cítím se fit, silná a užívám si celý proces. Mám za sebou dobrou předsezonní přípravu. Stále cítím, že mám hodně prostoru pro to, abych se jako atletka zlepšila. A tak jsem nadšená, že mohu otestovat své možnosti právě u Vás.

Co ráda jíte? A jaké je vaše oblíbené jídlo před soutěží, pokud to není tajné? Žádné tajemství zde není. Mám několik alergií, například na lepek, a tak proto volím veganskou stravu. Před soutěží si ráda dám těstoviny.

Jaký byl váš oblíbený předmět ve škole? Vzhledem k volbě povolání vás nepřekvapí, že nejoblíbenějším předmětem byla tělesná výchova! Ačkoli stejně oblíbeným předmětem ve škole pro mě byla i výtvarná výchova. Jsem docela kreativní člověk a baví mě věci jako kreslení, pletení a podobně, které jsou pro mě odreagováním mimo atletiku!


Iryna Geraschenko


stát: Ukrajina (UKR)

world ranking: 3.

osobní rekord: 200 cm

největší úspěch: stříbro na ME 2022; 9.místo na OH 2021

starty v Hustopečích: 6x (nejlépe 2.místo 2020)


Hustopečské skákání je Vaše pravidelná zastávka v halové sezóně. Dalo by se říci, že patříte mezi rekordmanku v počtu startů tady. Vaše soutěž a atmosféra se mi velmi líbí. A na vaše pozvání na tento sportovní svátek se každý rok nesmírně těším.

Loni jste poprvé překonala laťku ve výšce dva metry a stala se tak členkou prestižního dvoumetrového klubu. Je ještě co zlepšovat? Dlouho jsem měla tuto výšku na dosah a pořád to nějak nešlo. Až loni jsem pochopila, že jsem na ty dva metry připravená. Uvědomila jsem si svou sílu. Letos trenér stanovil úkol pracovat na technice a užít si atmosféru soutěže. Pevně doufám, že se mi to podaří dosáhnout.

Máte nějakou speciální stravu, kterou preferujete při náročné přípravě na závody? Zbožňuji Ukrajinskou kuchyni. Především, když vaří moje mama :)

Vaše země je ve válečném stavu. Přesto stále většinu roku žijete na Ukrajině a připravujete se tady na závody. Trvá to už téměř celý rok. To musí být nesmírně těžké? Loňský rok byl nesmírně těžký, ale i teď je konec války v nedohlednu. Spíš je to stále horší a horší. Téměř každý den dochází k náletům na Kyjev a jednou týdně na nás útočí velké množství raket. Až 100 raket najednou. Létají kamkoli. Několikrát přiletěly i do mé oblasti, kde bydlím. Je to velmi děsivé, nedá se na to zvyknout. Ale všichni lidé se snaží žít svůj běžný život mezi těmito leteckými hrozbami. A já také. Chodím trénovat a doufám, že brzy vyhrajeme a nebudeme se muset bát. Morálně i psychicky je to velmi náročné. Ale věřím, že nás to dělá ještě silnějšími.


Marija Vuković


stát: Černá Hora (MNE)

world ranking: 9.

osobní rekord: 197 cm

největší úspěch: stříbro na ME 2022; 9.místo na OH 2021

starty v Hustopečích: 5x (nejlépe 2.místo 2022)


Vy jste v Hustopečích jako doma. Jezdíte sem pravidelně. Proč? Ráda skáču tady v Hustopečích. Jsou zde úžasní lidé, se kterými si rozumím a spojuje nás láska k atletice a konkrétně ke skoku vysokému. Moc mě to tady baví!

Jak se těšíte na letošní závod a jaký výsledek by Vás uspokojil? Těším se na soutěž a atmosféru, která tady byla vždycky fantastická. Snad bude i výsledek dobrý. Uvidíme.

Jaký cíl jste si stanovili s trenérem pro letošní rok? Mým cílem je pokračovat tam, kde jsem v minulé sezoně skončila. A doufám, že se mi podaří překonat můj osobní rekord.

Minulý rok jste den před hustopečským závodem trénovali s místními mladými atlety. Vzpomínáte si na to? Oni Vás pak výrazně povzbuzovali při závodech? Absolvujete stejný trénink i letos? Samozřejmě si vzpomínám. Užili jsme si s nimi spoustu legrace. Doufám, že si to letos zopakuji a že se budeme skvěle bavit.

Hranice extra třídy jsou u žen rovné 2 metry. Myslíte si, že je můžete překonat? Věřím, že to jednou dokážu. Opravdu se modlím, aby ta chvíle přišla a vedle mého jména bylo napsáno 2 m.


Brandon Starc


Stát: Austrálie (AUS)

World ranking: 22.

Osobní rekord: 236 cm

Největší úspěch: 5. místo OH 2021, 6.místo MS 2019

Starty v Hustopečích: v Hustopečích startuje poprvé


V Hustopečích budete skákat poprvé v životě v hale. Jak se na toto setkání těšíte? Už jste o něm slyšel, nebo jedete do úplného neznáma? Máte pravdu, poprvé se zúčastním halové soutěže, takže se na to moc těším. Předchozí mítinky v Hustopečích jsem sledoval online a vím, že tam byly skvělé výsledky, takže se nemůžu dočkat, až budu skákat.

Povrch v Hustopečích je známý svou pružností, myslíte si, že vám bude vyhovovat? Abych byl zcela upřímný, nejsem si jistý. Nikdy jsem na něčem takovém neskákal, takže jsem velmi zvědavý, jak se s tím povrchem srovnám a jak se mi na něm bude skákat.

Australští skokani do výšky jsou v posledních letech velmi úspěšní. Proč myslíte, že tomu tak je? Skokanské disciplíny byly v Austrálii vždy silné a měly v historii mnoho úspěšných závodníků. Myslím, že v poslední době se zde vytvořila skvělá skupina talentovaných atletů, kteří jsou poměrně dobře podporováni australským atletickým svazem, mají dobré podmínky k tréninku, dosahují skvělých výsledků a vzájemně se inspirují.

Předpokládejme, že vaším hlavním cílem v této sezoně je finále na mistrovství světa v Budapešti? Jak jste se na tuto sezónu připravoval? Letošní sezóna bude dlouhá, protože mistrovství světa se koná později než obvykle a bude to úplně jiný rok. Proto jsem taky poprvé na Světové halové tour. Na konci loňského roku jsem několik měsíců trénoval a připravoval se na své první závody tady v Hustopečích.

Co rád děláš, když netrénuješ, ve volném čase? Máš rád i jiné sporty? Mám malého synka, který na konci loňského roku oslavil první narozeniny, takže velmi rád trávím čas s ním a mojí ženou. Také rád sleduji NFL a golf.

Co máš radši, léto nebo zimu? Myslím, že mám raději léto, ale v zimě miluji pořádání táboráků.