Hustopeče uvidí loňské ženské finále

10.01.2024

Hlavní hvězdou ženské soutěže bude letos světová trojka Ukrajinka Iryna Geraschenko, která se může pyšnit osobním rekordem 200 cm. Iryna Hustopeče důvěrně zná ze svých předcházejících startů a může se pochlubit 4. místem na MS 2022 i na OH 2021. Na loňském světovém šampionátu v Budapešti skončila tato stálice světové výšky posledních let na 5.místě. Loni, při svém šestém startu v Hustopečích, skončila druhá výborným výkonem 197 cm. Přestože se Iryně v Hustopečích vždycky daří skákat velmi vysoko, nikdy zdejší závod nevyhrála. Změnit by to chtěla právě letos.

To další účastník ženské soutěže, britská závodnice Morgan Lake, při svých pěti startech v Hustopečích ani jednou nechyběla na stupních vítězů. Dvakrát zde vyhrála a třikrát byla třetí. V loňském roce zde předvedla úžasnou show, když si při svém druhém zdejším vítězství vytvořila výkonem 199 cm nejen své osobní maximum, ale i britský národní rekord. Je tedy nasnadě, že tato světová šestka chce v Hustopečích útočit na dva metry.

Mezi nejsledovanější závodnice letošního Hustopečského skákání bude určitě patřit extravagantní americká výškařka Inika McPherson. Ta proslula nejen svými kvalitními výkony nad vysokou laťkou, ale také výrazným tetováním po celém těle. V Hustopečích bude startovat poprvé po loňské zdravotní pauze. Mezi její největší úspěchy patří sedmé místo z halového MS 2018, osobák má úctyhodných 196 cm.

Svou hustopečskou premiéru bude mít letos i nejlepší slovinská výškařka Lia Apostolovski. Bronzová medailistka z ME do 23 let v roce 2021 a sedmá žena ME v Mnichově 2022 se v loňském roce definitivně prosadila do nejužší světové špičky. Ve finále MS byla devátá, pravidelně startovala v Diamantové lize a svůj osobní rekord si posunula na 195 cm. Ve světovém žebříčku ji patří jedenáctá příčka. Naproti tomu ukrajinskou výškařku Yuliyi Chumachenko uvidíme v Hustopečích už pošesté. Nejlépe si zde vedla loni, kdy skončila sedmá. Nejlepší výkon vítězky Univerziády 2019 je 194 cm.