Eleeanor Patterson chce útočit na rekord mítinku

31.01.2023

Hlavní hvězdou ženské soutěže bude letos aktuální mistryně světa z amerického Eugene a stříbrná z halového MS v Bělehradě Eleanor Patterson z Austrálie. Ve světovém žebříčku ji patří druhé místo a v loňském roce si vytvořila i nové osobní maximum, když překonala laťku ve výši 202 cm. Podobnou metu chce zdolat i v Hustopečích. "Eleanor si zjišťovala jaký je rekord našeho mítinku a vyjádřila se, že by chtěla na něj zaútočit," prozradil nám ředitel mítinku Zbyněk Háder. "Loni měla skvělou sezónu a příprava na tu letošní probíhala podle informací z jejího tábora bez problémů. Myslím si, že letos může úspěšně útočit na pozici světové jedničky a její start v Hustopečích má tomu napomoci," dodal Háder. Hustopeče jsou jedinou zastávkou Patterson v České republice, kde dosud ještě ani jednou v hale nestartovala.

Největší soupeřkou australské výškařky by měla být světová trojka Ukrajinka Iryna Geraschenko, která se rovněž může pyšnit osobním rekordem 200 cm. Iryna Hustopeče důvěrně zná ze svých předcházejících startů a může se pochlubit 4.místem na MS 2022 i na OH 2021. Na halovém MS 2022 byla tato stálice světové výšky posledních let pátá. Hustopečští diváci velmi dobře znají i další hvězdu světové výšky, která letos ozdobí startovní listinu zdejšího závodu. Bývalá juniorská mistryně světa Marija Vukovič z Černé Hory (OR 197 cm) v loňském roce vybojovala svou první seniorskou medaili, když na ME v Mnichově brala stříbro. K tomu přidala ještě i čtvrté místo na halovém MS. "Do Hustopečí jezdím velice ráda, mám zde hodně přátel a start tady patří mezi moje priority halové sezóny," vzkázala Marija hustopečským pořadatelům. Čtvrtou závodnicí z elitní světové desítky je Safina Sadullayeva z Uzbekistánu (OR 197 cm). I ona měla loni skvělou sezónu, když skončila na venkovním MS na 5.místě a na světovém halovém šampionátu byla jen o příčku níže. Stejné místo ji patřilo i na posledních OH v Japonsku. 

Pozici jednoho z nejkvalitnějších světových výškařských mítinků dokládají i další jména ze startovní listiny. Skvělým osobním rekordem 199 cm se může pochlubit Ukrajinka Kateryna Tabashnyk. Tento osobní rekord si bývalá juniorská mistryně Evropy a finalistka ME a HME vytvořila právě v Hustopečích před čtyřmi lety, kdy zde zvítězila. Po roční pauze se do Hustopečí vrací známá britská výškařka Morgan Lake. Také tato bývalá juniorská mistryně světa ve výšce a sedmiboji má svůj halový osobní rekord 197 cm právě z Hustopečí. Britskou výškařskou školu doplňuje loňská nečekaná vítězka Hustopečského skákání Emily Borthwick (OR 195 cm). Výškařské mládí pak bude v Hustopečích reprezentovat Kristina Ovchinnikova z Kazachstánu. Tento talent světové výšky se už dokázal přenést přes laťku ve výšce 196 cm.